ČINOHRA - TOP 5

PAST NA MYŠI

Detektivní hra na motivy Agathy Christie. Pro milovníky napětí i dobré zábavy slibuje Past na myši jistě příjemný divácký zážitek. Děj hry se odehrává v uzavřeném prostoru Penziónu U klášterní studně, v němž se za sněhové bouře schází velmi nesourodá skupina osob, z nichž každá má své tajemství i společné vazby. Vrahem může být kdokoliv, a jeho odhalení je tedy zcela nečekané. Londýnská inscenace Pasti na myši je zapsána v Guinnesově knize rekordů jako nejdéle nepřetržitě hraná divadelní hra na světě, v současné době je na repertoáru již 59. sezónu. Československá premiéra se konala v našem divadle (tehdy Divadlo S. K. Neumanna) 6. ledna 1961.

Účinkují: Miroslava Pleštilová, Jan Teplý, Jan Konečný, Marcela Nohýnková, Karel Vlček, Eva Kodešová, Miloš Kopečný, Ivo Kubečka, Martin Preiss
Autor: Agatha Christie
Režie: Lucie Bělohradská

  

Divadlo pod Palmovkou
Zenklova 34
180 36 Praha 8 - Libeň
Tel.: 283 011 111
E-mail: sykorova@divadlopodpalmovkou.cz
www.divadlopodpalmovkou.cz


LAKOMEC

„Ach, peníze, penízky, vy moji zlatí drahouškové! Jste pryč a pryč je má opora, má útěcha, má radost! Nemám už, co bych na tomto světě pohledával!“ Tyto vzdechy sebelítostivě chroptí nejslavnější postava francouzského dramatu – Moli?rův Harpagon. Boháč a lakotný skrblík propadlý mamonu tak, že – jde-li o peníze a vlastní prospěch  – je hotov i své nejbližší považovat za „čertovy podšívky“ a „zrádné zmije“. Ve své stařecké vilnosti neváhá soupeřit ani s vlastním synem o ruku mladičké dívky a využít k tomu nejpodlejších úskoků. Jeho sobectví, které ho zbavuje nejobyčejnější lidskosti, ale přece jen jeho blízkým nezabrání jít za svým štěstím a hledat je v lásce a sounáležitosti. Moli?rův Lakomec, poprvé uvedený roku 1668, je hrozivým a zároveň směšným obrazem bytosti, která se vzdala své lidské tváře – obrazem drtivě aktuálním v barokních i dnešních časech. 

Jean-Baptiste Poquelin – Moliere
Překlad: Vladimír Mikeš
Režie: Jan Burian
Scéna: Karel Glogr
Kostýmy: Dana Svobodová
Scénická hudba: Petr Malásek
Dramaturgie: Marie Caltová

   

Divadlo J.K.Tyla Plzeň
Smetanovy sady 16, Plzeň
Tel.: 378 038 001
E-mail: djkt-reditelstvi@plzen.eu
www.djkt-plzen.cz


BROUK V HLAVĚ

Lehce lechtivá komedie. Co všechno může způsobit zdánlivě nevinný pokus prověřit manželovu věrnost? Stačí uvolnit malý kamínek nedůvěry, abychom rozpoutali lavinu důsledků. Lehce lechtivá komedie plná záměn, omylů a nedorozumění, ale především nespoutaného humoru krále francouzské frašky Georgese Feydeaua vás nenechá vydechnout.

Georges Feydeau     
Dramaturg: Miroslav Ondra
Režisér: Petr Veselý
Scénář: Petr Veselý
Výprava: Milan Popelka, j.h.
Hudba: Miki Jelínek

  

Městské divadlo Zlín
Třída T. Bati 4091/32, Zlín
Tel.: 577 636 207
E-mail: divadlo@divadlozlin.cz
www.divadlozlin.cz


PENZION PRO SVOBODNÉ PÁNY
Na motivy aktovky „Bedtime Story" Seana O´Caseyho, v překladu Jany Werichové, volně napsal Jiří Krejčík. Paní Mossieová, majitelka prosperujícího penzionu, velmi dbá na dobré mravy a nestrpí, aby kdokoliv z jejích nájemníků přijímal na pokoji dámské návštěvy. I sebemenší pokus o nesplnění jejího požadavku trestá nemilosrdnou výpovědí z bytu. Přestože je její ostříží zrak stále v pozoru, jednoho večera se svobodnému mládenci Mulliganovi náhodou podaří obávaný zákaz překročit. Mulligan však brzy zjistí, že utajit a vyprovodit z penzionu dívku se jménem Anděla je úkol takřka nadlidský, zvláště pak, když se náhle vrátí jeho spolubydlící a paní domácí pojme jistá podezření. Na motivy frašky Seana O´Caseyho Bedtime Story vznikla v roce 1965 osobitá úprava režiséra Jiřího Krejčíka, který ji pod českým názvem Penzion pro svobodné pány s úspěchem uvedl nejprve v pražském Činoherním klubu a v roce 1967 ji zrealizoval i filmově. Situační komedie, která dodnes neztrácí břitkost a švih, se ve SD režijně ujme Igor Stránský.

Režie: Igor Stránský
Scéna: Miroslav Malina j.h.
Kostýmy: Marie Jirásková j.h.
Pohybová spolupráce: Igor Dostálek j.h.
Dramaturgie: Hana Hložková

 
 

Slovácké divadlo Uherské Hradiště
Tyršovo náměstí 480, Uherské Hradiště
Tel.: 572 551 346

E-mail: pokladna@slovackedivadlo.cz
www.slovackedivadlo.cz


SLUHA DVOU PÁNŮ

Sluha dvou pánů se odehrává v úzkém rodinném rámci, kde jsou hlavní událostí zásnuby, které komplikuje sluha Truffaldino, mazaný a přihlouplý zároveň. Rozehrává komedii záměn a nedorozumění, poháněn svým věčným hladem, skrze nečekané peripetie až ke šťastnému konci. Obklopují ho tradiční postavy – ustaraný tatík Pantalone, přemoudřelý doktor a jejich zamilované děti, dobrodružný pár milenců, hostinský Brighella, služka Smeraldina. Truffaldina u nás hraje Miroslav Donutil, který rozvíjí tradici hereckých improvizací k velké radosti mnoha diváků. Inscenace je na repertoáru už více než sedmnáct let a stále si nachází své početné publikum, které zcela zaplňuje hlediště Národního divadla. U příležitosti šedesátých narozenin Miroslava Donutila vydalo Národní divadlo na DVD nejnovější záznam legendární inscenace, včetně exkluzivních bonusových materiálů - například původní dokument režiséra Romana Proroka "Sluha jako fenomén". Dvojdiskové DVD je v prodeji v pokladnách Národního divadla.

Režie: Ivan Rajmont
Scéna:  Ivo Žídek ml.
Kostýmy:  Irena Greifová
Hudba:  Miki Jelínek
Dramaturgie:  Johana Kudláčková

   

Národní divadlo
Národní 2, Praha 1
Tel.: 224 901 638
E-mail: info@narodni-divadlo.cz
www.narodni-divadlo.cz

OTA5Z