MUZIKÁL - TOP 5
AIDA

Muzikál AIDA měl premiéru v Palace Theatre na Broadwayi v březnu 2000 a hrál se 4 a půl roku (1.852 představení a 30 previews), čímž se zařadil mezi jeden z nejdéle hraných muzikálů na Broadwayi. Příběh je inspirován stejnojmennou operou Giuseppe Verdiho, ke které napsal libreto Auguste Mariette. AIDA byla uvedena ve více než 20 zemích celého světa a byla přeložena, včetně češtiny, do 15 jazyků. Je s podivem, že muzikál britských autorů Eltona Johna a Tima Rice nebyl nikdy uveden v Anglii. Muzikál AIDA získal čtyři Tony Awards, včetně Tony Award za nejlepší hudbu k muzikálu. Time Magazine zařadil muzikál AIDA mezi deset nejlepších muzikálů roku. Zájezdová verze po Spojených státech získala pět Touring Broadway Awards, včetně ceny za nejlepší muzikál. AIDA získala i celou řadu dalších prestižních cen: Drama Desk Award, Outer Critics Circle Award, Clarence Derwent Award a další. Brodway cast recording CD získalo cenu Grammy jako nejlepší muzikálové album. Píseň "Written in the Stars" (Co je psáno ve hvězdách) z tohoto muzikálu se dostalo na druhou příčku hitparády Billboard US a na první pozici v hitparádě kanadské. Hudební divadlo Karlín spolu s EMI Music uvažují o vydání českého alba muzikálu. Hudba Eltona Johna je stylově eklektická. Najdeme v ní moderní reggae, Motown i gospel. Zastoupen je samozřejmě typický Eltonův pop a vystopujeme v ní i silný vliv africké hudby.

Hudební divadlo Karlín
Křižíkova 10, Praha 8
Tel.: 221 868 111
E-mail: 
objednavky@hdk.cz
www.hdk.cz


NOC NA KARLŠTEJNĚ

Jaroslav Vrchlický si určitě přál, aby se jeho hra stala trvalou součástí dramaturgie českých divadel, ale asi sotva mohl tušit, že se dostane na filmové plátno, že se z ní stane muzikál a že písně z toho muzikálu jako Do věží a Lásko má, já stůňu se stanou hity v pravém slova smyslu věčně zelenými. Noc na Karlštejně v době svého vzniku patřila k oblíbeným dramatickým kusům veseloherním, které na základě historické fabule probírají témata lepší měšťanské rodiny, typických pro prostředí tehdejší vyšší střední třídy, k níž sami autoři většinou patřili a z jejíchž řad se především tehdy rekrutovali diváci. Proto tyto hry oplývají lehkým tónem téměř francouzského střihu a tehdy módní historičností, která slouží k jejich zatraktivnění. Motivy v této hře obsažené jsou všechny využity především komediálně: zamilovaná novomanželka touží být blíž svému zaneprázdněnému manželu, taktéž zamilovaná dívka chce přimět svého nerozhodného mládence k rozhodujícímu kroku, dva nudící se elegáni hledají příležitost k povyražení, a když se to vše odehrává na královském hradě, kam je ženám vstup zakázán, jsou pohromadě ingredience z nichž se dá připravit dostatečně pikantní krmě – zejména, vaří-li se v kuchyni, kde vládnou muži. 

Libreto: Zdeněk Podskalský
Hudba: Karel Svoboda
Texty písní: Jiří Štaidl a Eduard Krečmer
Divadelní úprava: Zdeněk Podskalský ml.

    

Divadlo J.K.Tyla Plzeň
Smetanovy sady 16, Plzeň
Tel.: 378 038 001
E-mail: djkt-reditelstvi@plzen.eu
www.djkt-plzen.cz


LUCREZIA BORGIA

Muzikálový příběh o papežském rodu Říma na konci 15. století. Celá knihovna románů, povídek, dramat, ale i historických studií, článků a monografií je zasvěcena tajemnému rodu Borgiů. Rodu, nad kterým se střídala zář andělského jasu s démonickým svitem ďábla….Tajemné příšeří papežského dvora, lesk knížecích hradů, dalekosáhlé politické pletichy, diplomatické intriky, dopadající z Itálie do celé Evropy. K tomu i nesčetná milostná dobrodružství, dráždivé pověsti a dohady… Muzikálový příběh o papežském rodu Říma přelomu 15. a 16. století. Rodu, který se marně snažil uniknout svému osudu. Režisér Libor Vaculík se pokusil spolu se svým autorským týmem (P.Malásek, V.Kopta) vytvořit dílo – představení pulsující prudkou vitalitou. Oživit barvitost historických kulis, intrik, sugestivním vyprávěním oživit většinou tragická milostná dobrodružství. Středobodem pozornosti stojí snad nejpopulárnější představitelka mocných Borgiů – Lucrezia. Žena plná života, touhy, nenávisti i kruté vášně. Ani anděl ani ďábel. Má v nitru ctnost vedle zločinu, je v ní nebeská lehkost i temný nával zloby. Na jedné straně něžná a nezáludná dívka, na straně druhé zhýralá milenka vlastního bratra, nenávistná vražednice… Naše představení by rádo poučilo i potěšilo…., přinutilo k zamyšlení….

Účinkují: Bára Basiková, Zbyněk Fric, Csongor Kassai, Tomáš Beroun, Tomáš Savka, Vladimír Marek, Ladislav Županič, Michael Kocáb, Martin Šemík, Jiří Zonyga, Štěpán Klouček, Roman Tomeš, Tomáš Hundža, Radim Pátek, Jan Kopečný, Lukáš Randák, Iva Marešová
Autor: Petr Malásek, Václav Kopta
Režie: Libor Vaculík

Divadlo Hybernia
Nám. Republiky 4
110 00 Praha 1
Tel: 221 419 416
E-mail: izakovic@hybernia.eu
www.hybernia.eu

 

ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA

Muzikálová freska ze života študáků a kantorů. Příběh študáků a kantorů reálného gymnázia podtržený voicebandy a hravými písničkami Maria Buzziho. Hudební komedie Škola základ života zobrazuje "laskavou" dobu konce první republiky a zároveň chce připomenout nezničitelný studentský smysl pro legraci. Ironické vzpomínky humoristy a středoškolského učitele Jaroslava Žáka, který ve své komedii zobrazuje figurky a postavičky, jež můžeme na našich školách, a nejen tam, vidět i dnes. "Štěstí, co je štěstí? Muška jenom zlatá!" Nová umělecká šéfka MDZ Hana Mikolášková představí po inscenaci Eva tropí hlouposti další skvělý muzikálový kousek! Muzikál, poprvé ve Zlíně!

Dramaturg: Miroslav Ondra
Režisér: Hana Mikolášková
Hudební nastudování: Richard Dvořák
Úprava: Hana Mikolášková a Miroslav Ondra
Výprava: Zuzana Přidalová, j.h.
Hudba: Mario Buzzi
Choreografie: David Strnad, j.h.

  

Městské divadlo Zlín
Třída T. Bati 4091/32, Zlín
Tel.: 577 636 207
E-mail: divadlo@divadlozlin.cz
www.divadlozlin.cz


LES MISÉRABLES – BÍDNÍCI

Jean Valjean se dostal na galeje za to, že ukradl kousek chleba pro svou hladovějící rodinu. Díky neúspěšným pokusům o útěk byl z nucených prací propuštěn až po dvaceti letech, v roce 1812, jako skutečný zločinec, který bez skrupulí lže a krade. Sílu změnit svůj osud dala Valjeanovi až neuvěřitelná dobrota starého biskupa, který před policií zapřel jeho loupež. O deset let později je z bývalého galejníka vážený starosta městečka Vigau. Naneštěstí je novým velitelem místní policie jmenován inspektor Javert, který zná Valjeana z galejí. Starostovi se daří skrývat svou pravou totožnost, ale podezíravý policista vymyslí rafinovaný plán jak z něj vynutit doznání. Mezitím se bývalý trestanec, nyní vážený muž s velkým srdcem, ujímá nemocné ženy Fantiny a na smrtelné posteli jí slíbuje, že se postará o její dcerku Cosette, která otročí v hostinci mazaného lotříka Thernadiera. Javertův ďábelský plán na zatčení bývalého trestance by vyšel, kdyby se Valjeanovi nepodařilo na poslední chvíli uprchnout. S malou Cosette pak nachází úkryt s pařížském klášteře. Osudy Javerta a Valjeana se ale ještě jednou osudově protnou během krvavé pařížské revoluce roku 1832 ... Na jevišti divadla GOJA MUSIC HALL opět ožije velkolepý příběh galejníka Jeana Valjeana a jeho věčného pronásledovatele - policisty Javerta, lásky Cosetty a Maria, chrabrý odboj studentů na pařížských barikádách pod vedením Enjolrase, úskoky hostinských Thénardierových, nenaplněných citů emotivní Eponiny, životní peripetie Fantiny a malého Gavroche, ve velkolepém muzikálovém eposu, muzikálu LES MISÉRABLES - BÍDNÍCI, s „živým orchestrem“, v novém hudebním aranžmá a ve hvězdném obsazení.

Účinkují: Daniel Hůlka, Monika Absolonová, Marta Jandová, Marián Vojtko, Kateřina Brožová, Jitka Čvančarová, Tereza Mátlová, Pavel Vítek, Magda Malá, David Uličník,Josef Štágr, Tomáš Bartůněk, Tomáš Löbl, Michael Foret, Tereza Aster Vágnerová, Jan Urban, Filip Čapka, Renáta Podlipská, Michal Skořepa, Josef Vágner, Petra Peterová, Hedvika Tůmová, Vlaďka Skalová
Autor: Alan Boublil, Claude-Michel Schönberg
Režie: Petr Novotný

   

GOJA Music Hall
Výstaviště, Praha-Bubeneč 170 00
Tel.: 272 658 967
E-mail: jaroslava.klicova@goja.cz
www.goja.cz


MjM2ZWJiMD