TANEC - TOP 5
COPPÉLIA

Romantický balet. Coppélie, oživlá loutka, kterou nechává vždy znovu tančit dramaturgie snad všech velkých baletních souborů. Skladatel Clément Philibert Léo Delibes (1836–1891) se nechal inspirovat pohádkovým příběhem Ernsta Theodora Amadea Hoffmanna (1776–1822) Der Sandmann (Pískař) a dodejme hned, že jiný příběh tohoto umělecky všestranně nadaného pruského vládního rady Louskáček nabyl baletní podoby v r. 1892 díky P. I. Čajkovskému. Coppélia měla premiéru v pařížské Opeře v roce 1870 a v historii baletu má své pevné místo právě díky choreograficky vděčné loutce. Ale abychom nekřivdili skladateli, také díky hudbě, která je snad nejzdařilejším skladatelovým opusem. Léo Delibes byl ve své době úspěšným skladatelem operetní hudby – psal operety pro Offenbachovo divadlo Bouffes Parisiens – a vedle Coppélie má v baletu své stálé místo i jeho Sylvie z r. 1876. Každé nové nastudování Coppélie znamená pro baletní soubor velikou příležitost prokázat svoji preciznost a zdatnost v klasickém repertoáru a pro diváka je to vždy milé a rozmarné představení s krásnou hudbou. Pro milovníky baletu ovšem bonbónek, který stojí za to si ho opakovaně vychutnat. 

Libreto: Charles Nuitter a Arthur Saint - Léon
Úprava libreta: Jiří Pokorný
Choreografie a režie: Jiří Pokorný
Scéna a kostýmy: Josef Jelínek
Hudební nastudování a dirigent: Pavel Šnajdr

   

Divadlo J.K.Tyla Plzeň
Smetanovy sady 16, Plzeň
Tel.: 378 038 001

E-mail: djkt-reditelstvi@plzen.eu
www.djkt-plzen.cz


LABUTÍ JEZERO

Romantický balet o lásce prince k princezně zakleté do labutě.
autor: Petr Iljič Čajkovskij
režie: Robert Strajner
dirigent: Jan Zbavitel
choreograf: Robert Strajner
asistent choreografie: Jana Ruggieri, Gustavo Beserra Quintans
scéna: Josef Jelínek
kostýmy: Josef Jelínek 

Osoby a obsazení:
Princezna Odetta - Odilie: Eriko Wakizono, Ivona Jeličová, Maiko Abe, Jana Přibylová, Andrea Smejkalová
Princ Siegfried: Jan Fousek, Michal Pimek, Jeroen Selderslaghs, Filip Veverka
Kníže Rotbart: Marek Svobodník, Michal Pimek, Václav Šutorka
Přítel Prince:   Gianvito Attimonelli, Gregor Giselbrecht, Antoine Pros
Přátelé prince: Nelka Lazović, Camille Erskine, Maiko Abe, Markéta Habalová, Aki Nishio, Monika Pimková, Michaela Schusterová, Jeroen Selderslaghs, Gregor Giselbrecht, Uladzimir Ivanou

   

Národní divadlo Brno
Dvořákova 20, Brno
Tel.: 542 158 111
E-mail: info@ndbrno.cz
www.ndbrno.cz


PADAJÍCÍ ANDĚLÉ

Tanečníci, zpěváci, herci, cirkusoví umělci a odsouzení v taneční variaci na dílo Jeana Geneta. Choreografická, hudební a divadelní kreace je poctou všem dětem narozeným neznámé matce a neznámému otci, těm bez domova, těm, které byly opuštěny nebo odmítnuty společností, těm potulujícím se životem. Umělecká reflexe Philippa Talarda inspirovaná dílem a osobností Jeana Geneta se zamýšlí nad naší lidskostí, našimi dětmi, našimi otci, našimi matkami, našimi přáteli, kteří mohou jednoho dne upadnout do neštěstí, upadnout do násilí, opustit život. „Mozaika prázdnoty“, kterou se Jean Genet pokouší vyplnit představivostí, je příběhem všech matek a jejich dětí a za použití „motivů“ postav a textů Jeana Geneta vypráví Padající andělépříběhy o „božském“, „dítěti zločinu“ a dalších s touto pověstí… Ale také o příčinách těchto náhlých pádů, o jejich i našich příbuzných, stejně jako o důsledcích na naše prostředí, naše chování, náš svět. Philippe Talard se pro tento multidisciplinární projekt obklopil týmem umělců s bohatými zkušenostmi z mnoha uměleckých profesí, aby mohl Genet „přejít k činu“. V ostravské inscenaci může Philippe Talard zúročit své bohaté umělecké zkušenosti, ale také zkušenosti z práce ve věznicích v Lucemburku, Marseille, Římě, Berlíně.

Autorem díla je jak po dramaturgické, režijní, tak i choreografické stránce Philippe Talard, který je stejně jako Genet synem matky, která se jej po porodu zřekla. Celý projekt je ojedinělý tím, že je vytvářen speciálně pro NDM a ostravské prostředí. Philippe Talard v něm shrnuje své dosavadní umělecké i životní zkušenosti, jedná se tedy o jakousi filosofickou reflexi jeho vlastního názoru na svět, ve kterém žijeme.

   

Národní divadlo moravskoslezské
Smetanovo náměstí 8a, Ostrava
Tel.: 596 276 213

E-mail: sekretariat@ndm.cz
www.ndm.cz

ZWNjNzllNT